1. Вступ, 2. Конструкція, 3. Визначальні параметри, 4. Крок ланцюга, 5. Товщина ведучих ланок, 6. Типи пильних ланцюгів. Основні типи. Види виконання. Систематика позначення.
1. Введення
Фірма STIHL виробляє відповідний пильний ланцюг для майже кожної деревини та будь-якої товщини дерева, а також для кожної моделі мотопили та будь-якої продуктивності. Фірма STIHL має у своїй програмі правильний ланцюг для будь-якого випадку застосування. Пильні ланцюги фірми STIHL оснащені запатентованою системою мастила STIHL Oilomatic , що підвищує термін служби ланцюга. Кожен виготовлений фірмою STIHL пильний ланцюг є «пильним ланцюгом Oilomatic». Відповідно до ширини паза направляючих шин фірма STIHL виготовляє пильні ланцюги з товщиною ведучих ланок 1,1; 1,3; 1,5; 1,6; і виключно для лісозаготівельних машин (Harvester) – товщиною 2,0 мм.
2. Конструкція
Пильні ланцюги STIHL - це триланкові пильні ланцюги, сконструйовані завжди за одним і тим же принципом. Вони різняться між собою лише профілем ріжучих зубів (тип ланцюга) та розмірами окремих ланок ланцюга (крок і товщина ведучих ланок).
На ілюстрації нижче зображені окремі деталі пильного ланцюга Oilomatic.
- ведуча ланка,
- лівий ріжучий зуб,
- правий ріжучий зуб,
- з'єднувальна ланка із закатаними заклепками,
- з'єднувальна ланка,
- горбкувата ведуча ланка,
- тригорбкувата з'єднувальна ланка.
Середній ряд ланок складається з однакових ланок ланцюга, ведучих ланок (1). Привідна потужність двигуна за допомогою ведучих ланок передається від ланцюгової зірочки на пильний ланцюг. Одночасно ведучі ланки, що рухаються в пазу шини, направляють ланцюг збоку на направляючій шині. Передня бічна сторона ведучих ланок у напрямку руху закруглена і служить одночасно як пазовий простір.
Обидва зовнішні ряди зубів складаються з розташованих поперемінно ріжучих зубів (2, 3) і з'єднувальних ланок (4, 5). Ріжучі зуби (2, 3) є, власне, робочими елементами пильного ланцюга. Форма та стан лез надають вирішальний вплив на результат різання. На протилежному боці ріжучих зубів та у западинах між ріжучими зубами розташовані з'єднувальні ланки (4, 5). З'єднувальні ланки і ріжучі зуби утворюють спільно площину ковзання, по якій ковзає пильний ланцюг, що спрямовується направляючою шиною. У пильних ланцюгів з особливо слабкою віддачею перед кожним ріжучим зубом є горбкувата ведуча ланка (6) або на протилежному боці замість звичайної з'єднувальної ланки є спеціальна з'єднувальна ланка з трьома горбками (7). Ці ланки сприяють особливо м'якому врізанню ріжучого зуба в деревину і без віддачі (див. пильні ланцюги зі слабкою віддачею).
Відповідно до конструктивного принципу фірми STIHL за кожною другою ведучою ланкою слідує один ріжучий зуб, по черзі — один правий, потім один лівий.
У пильних ланцюгів спеціального виконання Full-Skip (1) і Semi-Skip (2) западини між ріжучими зубами мають або збільшені або різні розміри. У ланцюга з подвійним зубом (3) ріжучі зубці розташовуються безпосередньо один за одним, почергово-праворуч і зліва.
Всі ланки ланцюга з'єднані між собою з'єднувальними заклепками, причому середній ряд ланок (ведучі ланки) рухливий щодо обох зовнішніх рядів (ріжучі зуби та з'єднувальні ланки). Кожна ланка пильного ланцюга піддається навантаженню. З'єднувальні заклепки і ведучі ланки повинні передавати повне тягове зусилля двигуна при відповідному повному опорі різанню. Це зусилля розподіляється навпіл на ріжучі зуби та з'єднувальні ланки.
3. Визначальні параметри
Пильний ланцюг визначається, в основному, трьома ознаками:
- крок пильного ланцюга служить основою при виборі певного типового ряду моторних пилок (клас по потужності);
- товщина ведучих ланок пильного ланцюга визначає вибір направляючих шин з певною шириною паза;
- довжина ланцюга визначається довжиною направляючої шини та визначається за допомогою числа ведучих ланок.
4. Крок ланцюга
Розміри окремих ланок ланцюга перебувають у жорсткій залежності один від одного.
Параметри ріжучих зубів та інших ланок ланцюга визначаються кроком ланцюга.
Для встановлення кроку ланцюга вимірюється відстань між серединами першої та третьої з'єднувальних заклепок і цей розмір ділиться навпіл. Отриманий результат - крок ланцюга в мм. Однак, у більшості випадків, крок ланцюга визначається в дюймах (наприклад, 9,32 мм = 3/8''). Відстань між серединами першої та третьої з'єднувальних заклепок вимірюється через те, що відстані між отворами ведучих ланок і ріжучих зубів або з'єднувальних ланок можуть відрізнятися за величиною.
Крок ланцюга в дюймах (стрілка) виштампований на кожному ріжучому зубі у зоні обмежувача глибини.
5. Товщина ведучих ланок
Товщина ведучих ланок - це розмір, що визначає вибір направляючих шин (ширина паза). Товщина ведучих ланок повинна бути співрозмірна з шириною паза направляючої шини, щоб пильний ланцюг підходив точно направляючій шині. Товщина ведучих ланок визначається в мм.
Остання цифра (стрілка), що вказує на товщину ведучих ланок (наприклад, 6 = 1,6 мм), виштампована на кожній ведучій ланці.
6. Типи пильних ланцюгів
До програми пильних ланцюгів STIHL входять два основних типи пилок з чотирма видами виконання, а також різні спеціальні виконання для спеціальних випадків застосування.
Основні типи
Пильні ланцюги зі стругальними зубами "нормальної висоти" позначаються як пильні ланцюги Oilomatic "Rapid". Пильні ланцюги з низькими стругальними зубами (низький профіль) позначаються як пильні ланцюги Oilomatic «Picco».
Види виконання
Залежно від форми ріжучих зубів (профіль зуба) розрізняють такі види виконання:
- Standard = Ланцюги із закругленими зубами
- Micro = Ланцюги з напівдолотоподібними зубами
- Super = Ланцюги з долотоподібними зубами
- Duro = Ланцюги, оснащені пластинками твердого сплаву
Систематика позначення
Позначення окремих типів пильних ланцюгів складається з позначення основного типу та виду виконання.
Будь-яке копіювання даних матеріалів тільки з активним посиланням на https://motocentre.com.ua. Всі права захищені.
13.04.2011
Мотоцентр – офіційний дилер STIHL